Budapešť

Cesta

Čas: 3:30 Vzdálenost: 350*2 km

Cena:

  • Benzín 1050 Kč

Dálniční známky:

  • Česká republika – 310Kč
  • Slovensko – 270Kč
  • Maďarsko- 260Kč

 

Celkem: 1890  2000 

Při obsazenosti:
2 lidi – 1000 Kč
3 lidi – 666 Kč
4 lidi – 500 Kč
5 lidí – 400 Kč


 

Hotel

The Aquincum Hotel Budapest *****

2016-02-29_220208


Památky

Budova maďarského parlamentu

Instituce

Országház, neogotická budova maďarského parlamentu navržená architektem Imre Steindlem byla otevřena v roce 1896 při příležitosti tisícího výročí existence země. Do dnešního dne je tato budova největší národní stavbou, která má 691 místností a 29 schodišť. Nechte se oslnit krásou královské Uherské koruny a monumentálním zasedacím sálem s pozlacenými římsami.

Széchenyiho termální lázně

Oblíbená místa

Tvrdí někdo, že Pramen věčného mládí byl mýtus? Vítejte v největších veřejných lázních v Evropě. Vyznačují se vyhlídkami karamelové barvy a lákají mnoho lidí různých věkových kategorií a postav. Můžete se tu prohřát v geotermální vodě bohaté na minerály a zahrát si s nějakým místním Bobby Fisherem šachy. A hlavně se nestyďte – ostatní se také nestydí!

Náměstí Hrdinů

Památky

Dění na náměstí Hrdinů je pevně spjaté s minulostí i současností. Před sochami králů a vůdců v zadní části tu probíhaly politické demonstrace a zásahy komunistické moci. Dnes tyto bronzové postavy shlížejí na popové koncerty, pouliční trhy a oslavy. Ve zdejším domě umění si pak můžete dopřát lekce z dějin umění.

Státní opera

Divadla

Vyznáte se v opeře? I když si třeba myslíte, že těstoviny rigatoni jsou totéž co „Rigoletto“, tato budova vás bude prostě fascinovat. Její vnitřek je nadmíru bohatý: ční v něm mramorové sloupy a zdobí ho fresky mytologických stvoření a lustry ze samého křišťálu. Pravidelně tu probíhají prohlídky, takže se dozvíte i spoustu informací. Nebo si můžete objednat lístek na operní přestavení.

Matyášův chrám a Rybářská bašta

Památky

Rybářská bašta se nachází na místě, odkud se otevírá výhled na vznešenou Pešť lemovanou Dunajem, který nelze nikdy dokonale zachytit na žádné pohlednici. Můžete zde shlédnout nádherné sochy, točitá schodiště, církevní kopule a střechy s věžemi, z nichž jedna patří k Matyášově chrámu, ve kterém je muzeum náboženských artefaktů.

Bazilika svatého Štěpána

Památky

Nejvelkolepější maďarský kostel nemůžete přehlédnout. Jeho věže se tyčí v panoramatu a jsou vidět prakticky z každého místa v centru města. Návštěvníci v něm obdivují zejména slavný a unikátní zlatý interiér. Je zde ale také uchována mumifikovaná pravá ruka krále Štěpána, prvního uherského panovníka, která údajně koná zázraky.

Řetězový most

Památky

Tento most lze obdivovat ze všech úhlů. Spojuje Budu s Peští a je zásadní součástí panoráma města. Zrodil se ale z tragédie. Když v roce 1820 jistý maďarský aristokrat zmeškal díky mrazivému počasí pohřeb svého otce, slíbil postavit přes Dunaj most. A taky se tak stalo. Most propojuje město v jeden celek a v celé jeho kráse si ho vychutnáte z Hradního vrchu.

Budínský hrad

Zajímavá místa

Není to tak dávno, co se Budínský hrad téměř octnul v troskách. Nakonec se ale vše změnilo. Tento obří středověký komplex byl během 900 let své existence několikrát přestavěn a dnes zahrnuje archívy, muzea, galerie a vládní budovy. Zmínit je třeba zejména Maďarskou národní galerii – začněte zde a pak si prohlédněte i pěkně udržované okolí.

Synagoga v ulici Dohány

Zajímavá místa

Tato synagoga symbolizuje přiznání volebního práva židům. Má dvě věže a interiér se sporým osvětlením, které odhaluje arabesky, Davidovy hvězdy a pohyby kadidla. Pochází z poloviny 19. století a za komunistické vlády zchátrala. Po pádu komunistické moci založili herec Tony Curtis a kosmetická magnátka Estee Lauder nadaci, z jejichž prostředků pak bylo možné obnovit její bývalou slávu.

Velká tržnice

Nákupní oblasti

Cesta kolem světa po kulinářských tradicích. V této třípodlažní tržnici seženete lahůdky i základní potraviny. Uvidíte zde důchodce kupovat banány, studenty vybírat si chleba i zaneprázdněné maminky kupovat si potřeby do kuchyně. Proderete se k dózám s pikantní paprikou nebo zde můžete procházet kolem stánků s pestrou nabídkou jídel s sebou. Věřte tomu, že celé dopoledne budete mít co dělat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *